ELŠ

Proč nejme koedukovaní

aneb vždyť s holkama je větší legrace... :-)
Téma koedukace je dnes velmi moderní – často slýcháme, proč jsou skautské oddíly nekoedukované, prý vychováváme podle metod z předminulého století... Tak tedy: Proč nejsme koedukovaní?
Jako správný advocatus diaboli začnu: "Holky a kluci si určitě navzájem mají co říci, co si dát a čím se obohatit. Takže nekoedukace je špatná!"
No - přiznám se, že osobně pocházím z nekoedukovaného oddílu.... ale třeba mých drahých třináct čtrnáctin :-) pochází z koedukovaného oddílu Keya - a ve skutečnosti nám to vlastně funguje podobně. My máme oddíl malý oddíl kluků a malý oddíl holek, které spolu fungují dohromady, Keya má velké družinky holek a kluků, které spolu fungují dohromady.... Že by tu něco nehrálo? :-)
A tak myslím, že spíš než v koedukaci je problém v tom samotném slově - i většina "koedukovaných" oddílů má nekoedukované družiny - a snad i každý "nekoedukovaný" oddíl má svůj "spřátelený" oddíl. A je vlastně jedno, jak tu svoji (ne)koedukaci1 nazvou. . A tak jak v "koedukovaném", tak v "nekoedukovaném" oddíle je část programu pro kluky (většina holek si asi neužije boxerský turnaj) či pro holky (Ozy - jeden můj kamarád - se na mě asi bude zlobit, ale vyšívání a pro kluky? :-)). A stejně je tomu i na lesní škole: jsou činnosti, kde se kluci s holkama navzájem obohacují, stejně jako činnosti, kterým chlapské prostředí svědčí (ne, nechodíme se na lesní škole večer koukat do hospody na fotbal :-)1, to si radší zahrajeme lacros). A když tady existuje spousta lesních škol, které jsou koedukované, my jsme se rozhodli pokračovat v tradici a být nekoedukovaní - ono příležitostí, kde zažít čistě klučičí kolektiv, je dnes velmi málo - a myslím, že kdo takový týden prožije, že snad nám dá za pravdu, že to za to stojí...
Logik

1) Ale samozřejmě, existují i oddíly - často více či méně se hlásící k lize Woodcaft - které jsou stoprocentně koedukované. A jsme opět u "ekumenie" - potkávání různých cest...
2) ...ale jestli Tě to zajímá, tak jestli má nějaký fotbalový klub mé sympatie (fandím by bylo asi silné slovo), tak Pražská Slavie (a není to tím, že teď hraje Champion League :-))
fotka

fotka

fotka